Przeprowadzka staje się jeszcze bardziej problematyczna, kiedy musimy odpowiednio przygotować do tego naszego kota. Zwierzęta te uwielbiają swoje terytorium, a jakiekolwiek zmiany oddziałują na nie negatywnie. W jaki sposób przygotować się do przeprowadzki kota? Jak pomóc kotu w stresie przed i w trakcie trwania przeprowadzki? Jak postępować w dzień przeprowadzki? Jak powinna wyglądać prawidłowa przeprowadzka z kotem? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.
W jaki sposób przygotować się do przeprowadzki kota?
Często zdarza się, że nasze nowe mieszkanie jest stosunkowo daleko od starego. W takich sytuacjach powinniśmy zarezerwować sobie kilka dni na cały proces związany z przeprowadzką. Nieco inaczej wygląda to w przypadku, kiedy nowe lokum znajduje się bardzo blisko- wówczas należy podzielić przewożenie poszczególnych przedmiotów na małe etapy. Kiedy pakujemy poszczególne przedmioty do kartonów, wówczas koty z reguły nie odczuwają jeszcze stresu. Co więcej, mogą bawić się chowając się we wnętrzach i omijając poszczególne przeszkody. Jako opiekunowie musimy skupić się przede wszystkim na tym, aby zwierzę nie zraniło się ostrą tekturą. Zwróćmy również uwagę na lustra lub inne szklane elementy- mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zwierzęcia. Jak postępować z zabawkami kotka? Otóż nie chowajmy ich do pudeł wcześniej, niż w dzień przeprowadzki. Dzięki temu zwierzę może kontynuować swoje codzienne rytuały. Przeprowadzka w którymś momencie być może zaniepokoi kota, jednakże nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić. Możemy co najwyżej zająć się nowym mieszkaniem. Balkon warto zabezpieczyć specjalną siatką. Zwróćmy uwagę na potencjalne zagrożenia- mogą to być chociażby uchylone okna.
Jak pomóc kotu w stresie przed i w trakcie trwania przeprowadzki?
Nie da się ukryć, że przeprowadzka wprowadza do codzienności odrobinę zamętu. Musimy być gotowi na to, że kot będzie nieco zaniepokojony nową sytuacją. Kluczowe jest przede wszystkim rozniecenie spokoju i opanowania. Jeśli właściciele zaczną się stresować i niepokoić, wówczas wbrew pozorom zwierzę to dostrzeże, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. W skrajnych przypadkach możemy zdecydować się na środki uspokajające dla kotów. Zaliczyć do nich możemy chociażby kocie feromony. Alternatywnym rozwiązaniem są pasty słodowe i kwiatowe esencje Bacha. W wybrane produkty powinniśmy zaopatrzyć się na kilka tygodni przed przeprowadzką. Uspokojenie kota zajmuje stosunkowo wiele czasu, a przecież zależy nam na tym, aby nasz koci przyjaciel czuł się komfortowo podczas tego zgiełku i chaosu związanego z przemieszczaniem się z jednego mieszkania do drugiego.
Jak postępować w dzień przeprowadzki?
Kiedy zbliża się dzień przeprowadzki, musimy już wcześniej przygotować się, że będzie on zabiegany i chaotyczny. Ludzie regularnie wchodzą i wychodzą, a mieszkanie staje się coraz pustsze. Czasem słyszalne są odgłosy remontu w postaci wiercenia czy też przybijania gwoździ. Pilnowanie kota w ten dzień to duża odpowiedzialność. O ile mamy taką możliwość, wówczas warto zostawić zwierzę z osobami zaufanymi. Jeśli nie, znajdźmy dla kota ustronne miejsce- zdecydowanie najrozsądniejszy będzie zamknięty pokój. W nim należy umieścić podstawowe akcesoria w postaci legowiska, drapaka, kuwety. Zajmijmy się również kwestią pokarmu i wody. Im mniej uczęszczane jest dane pomieszczenie, tym lepiej dla nas. Gdy przeprowadzka będzie zajmowała nam więcej niż jeden dzień, wówczas pamiętajmy o tym, aby spać w jednym mieszkaniu z kotem. Kiedy wszystkie przedmioty będą już przetransportowane, wówczas możemy przetransportować zwierzę do nowego lokum, razem ze wszelkimi akcesoriami. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być transporter dla kota. Gdy będziemy znajdować się bezpośrednio obok kota, wówczas będziemy w stanie go uspokoić.
Jak powinna wyglądać prawidłowa przeprowadzka z kotem?
Wbrew pozorom jest to dość rozległy i wieloetapowy temat. Dla każdej osoby dzień ten powinien wyglądać nieco inaczej. Warto jednak wyróżnić kilka kluczowych punktów, które mają zastosowanie w każdym przypadku. Przede wszystkim zabierzmy kota już na gotowe. Gdy uda nam się przygotować zaplecze, dopiero wtedy możemy zabrać ze sobą naszego przyjaciela. Zadbajmy o to, aby kot trafił do bezpiecznej, jednocześnie niewielkiej przestrzeni. Nowe miejsce powinno być dość ciche i dalekie od ciągów komunikacyjnych. Kolejna ważna kwestia to zabranie ze sobą wszystkich elementów materiałowych, takich jak koce, poduszki, posłanko. Pamiętajmy również o zabawkach- koty mocno przywiązują się do ulubionych przedmiotów, a ich utrata wiąże się często z nietypowym zachowaniem. Każdorazowo musimy uwzględnić to, że koty (podobnie jak ludzie) potrzebują trochę czasu, aż przyzwyczają się do nowego otoczenia. Jest to zupełnie normalne, dlatego też jako opiekunowie powinniśmy wykazać się cierpliwością i spokojem. W przeciwnym wypadku będziemy się niepotrzebnie denerwować, a tego z pewnością należy unikać.