...

Przeprowadzanie się do nowego mieszkania wiąże się ze stosunkowo dużym zamieszaniem pośród domowników. W niektórych przypadkach niestety zapominamy o potrzebach naszych najbliższych, m.in. zwierząt. Prowadzi to do tego, że czworonóg zaczyna się stresować i odczuwa niepokój, a do tego nie powinniśmy dopuszczać. Jak rozpoznać stres u psa? Co robić, aby przeprowadzka nie była stresująca dla zwierzęcia? Jak przygotować psa do zmiany otoczenia? Czy ograniczanie zmian to klucz do sukcesu w przypadku przeprowadzki? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Jak rozpoznać stres u psa?

Kiedy przebywamy każdego dnia stosunkowo dużo czasu ze zwierzęciem, z pewnością łatwo dostrzeżemy ewentualne zmiany w zachowaniu na co dzień. Pomimo wszystko warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych objaw, które mogą świadczyć o tym, że psiak jest zestresowany. Przede wszystkim zwiększa się jego aktywność- staje się ruchliwy, nie może nawet przez chwile usiedzieć w jednym miejscu. Słyszalne jest wyraźne dyszenie, widoczne jest ślinienie się. Zestresowane zwierzę może dostać łupieżu i często się drapać. Regularnym objawem jest również brak apetytu. Niepokojące jest stosunkowo nagłe, jednocześnie intensywne gubienie sierści. Może dojść do gwałtownego spadku wagi. Zaniepokojony czworonóg może częściej ziewać i gryźć wszelkie przedmioty, które znajdują się w jego pobliżu. Warto zwrócić uwagę również na brak koncentracji i na ciągłą pogoń za swoim ogonem przy jednoczesnym warczeniu. Pieska możemy przystosować do nowych warunków za pomocą leków uspokajających i wyciszających- są one w pełni bezpieczne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla życia lub zdrowia. 

Jak przygotować psa do przeprowadzki

Co robić, aby przeprowadzka nie była stresująca dla zwierzęcia?

Jak już wspominaliśmy w poprzednich akapitach, przeprowadzka jest stresująca nie tylko dla człowieka, ale również dla zwierząt. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz piesek nie odczuwał stresu podczas przeprowadzki, warto wówczas poświęcić mu zdecydowanie więcej czasu, niż w normalnych warunkach. Pomimo tego, że podczas zmiany mieszkania panuje kompletny chaos, nie możemy zapominać o psich potrzebach- dla dobrego opiekuna jest to niemalże kwestia priorytetowa. W praktyce oznacza to, że powinniśmy zabierać czworonoga na spacer nieco częściej. Podobnie postępujmy w przypadku głaskania i zabawy. W sytuacji, kiedy pies jest zbyt absorbujący, wówczas warto przekazać go na kilka dni pod opiekę odpowiedzialnej osobie. O czym jeszcze nie możemy zapominać? Pies powinien być przeprowadzany stopniowo. W praktyce oznacza to, że jednego dnia zaleca się przeniesienie kilku zabawek, natomiast innego resztę. Marzysz o tym, aby sprezentować psiakowi nowe legowisko? Wstrzymajmy się kilka dni. Pozwólmy na to, aby czworonóg się zaaklimatyzował w nowym miejscu, dopiero później możemy wymienić łóżeczko.

Jak przygotować psa do zmiany otoczenia?

Kluczowy jest moment, w którym po raz pierwszy przyprowadzamy pupila do nowej lokalizacji. Warto zadbać o to, aby przeprowadzka była możliwie najmniej stresująca. Piesek powinien przez cały czas mieć poczucie, że pomimo nowej lokalizacji nadal będzie mu przy nas dobrze. Nie powinniśmy obawiać się okazywania uczuć- w tym przypadku jest to nawet wskazane. Warto zadbać o to, aby podczas pierwszej wizyty nic nie wywołało uczucia niepokoju lub strachu. Sprawdźmy czy psiak nie natknie się na jakiś hałaśliwy element. Nowe miejsce nie może wywołać negatywnych emocji, w przeciwnym wypadku proces zaaklimatyzowania się będzie trwał znacznie dłużej. Kiedy wchodzimy do nowej lokalizacji, niech piesek samodzielnie przejdzie się po wszystkich pomieszczeniach. Dzięki temu pozna wszystkie kąty i zakamarki, poczuje się nieco pewniej. Jednocześnie czworonóg nie będzie czuł żadnej presji i rozniesie swój zapach. Warto zabrać ze sobą takie akcesoria, jak chociażby zabawki i kocyk. Okazuje się, że znajomy już zapach może znacznie dodać otuchy, a to w pierwszych minutach jest szczególnie istotne. 

Czy ograniczanie zmian to klucz do sukcesu w przypadku przeprowadzki?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kluczowe znacznie podczas przeprowadzki psa może mieć ograniczenie zmian. Koniecznie zachowajmy wszystkie przedmioty, takie jak chociażby zabawki, miski czy też legowisko. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, bowiem stare zapachy umożliwiają zaaklimatyzowanie się w nowej lokalizacji. Nie pierzmy żadnych przedmiotów, dzięki temu zapachy z poprzedniego mieszkania nadal będą intensywne. Jeśli przeprowadzamy się do domu z ogrodem, nie eksmitujmy zwierzęcia do budy. Wcześniej nie znał on takiego miejsca i prawdopodobnie nie jest przyzwyczajony do samotności. Buda powinna być co najwyżej dodatkowym legowiskiem, a nie głównym miejscem do spania. Jeśli chodzi o liczbę i długość spacerów- kwestię tę należy zostawić bez żadnych zmian. Pamiętajmy, że dla czworonoga przeprowadzka to jeszcze większa zmiana niż dla nas. 

[stm-calc id="6976"]
Zadzwoń Teraz 22 308 00 80 Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.