Odpowiednie pakowanie książek – dlaczego takie ważne?
Przeprowadzka to duże wyzwanie dla całej rodziny. Już samo pakowanie mienia często bywa problematyczne – inaczej zapakować trzeba ubrania, inaczej pamiątki, a jeszcze inaczej ciężkie przedmioty i te szczególnie delikatne. W tym artykule podpowiadamy, jak spakować książki do przeprowadzki, by uniknąć ich zniszczenia i jednocześnie ułatwić ich przewiezienie w miejsce docelowe. Bezpieczne pakowanie książek nie musi być trudne – wystarczy parę trików, które prezentujemy poniżej.
Prawidłowo spakowane książki – jak to zrobić?
Literatura zajmuje ważne miejsce w życiu każdego człowieka – nic dziwnego zatem, że książki są szczególnie cenionym mieniem. Choć pakowanie domowej biblioteczki nie wydaje się skomplikowanym zadaniem, ze względu na regularny kształt książek, w praktyce okazuje się, że czynność ta może przynosić wiele trudności. Należy tu bowiem nie tylko dopilnować, by przetransportować książki, ale również, by trafiły do nowej lokalizacji w stanie nienaruszonym. Żaden miłośnik książek nie będzie zadowolony, gdy część zbiorów z jego domowej biblioteczki ulegnie zabrudzeniu lub tym bardziej zniszczeniu. Zakurzone okładki, pozaginane krawędzie, zniszczona okładka, wytarta grafika, a nawet naderwane strony – to wszystko może się zdarzyć, jeśli nieprawidłowo zabezpieczymy książki na czas przeprowadzki. Prawidłowe pakowanie książek do przeprowadzki to klucz do tego, by uniknąć niepotrzebnego stresu.
Jak spakować książki do przeprowadzki?
Do przeprowadzki z książkami warto przygotować się pod kątem logistycznym, wówczas zminimalizujemy ryzyko przykrych niespodzianek, w tym uszkodzenia lub zgubienia skarbów domowej biblioteczki.
Pakowanie książek – potrzebne materiały
- Wytrzymałe pudełka – wybieraj jak najmniej zużyte lub nowe pudełka, ponieważ te stare mogą nie wytrzymać ciężaru książek. Przy wyborze kartonów kieruj się nie tylko ich solidnością, ale również ich wymiarami – pudełka nie powinny być zbyt duże. Co prawda wymagać to będzie zastosowania większej ilości kartonów, jednak książki w nich będą bezpieczniejsze, a ich przenoszenie będzie o wiele łatwiejsze. Dobrym rozwiązaniem są kartony z wyciętymi otworami – łatwiej będzie je potem podnieść.
- Gazety, papier, chusteczki, papier do pakowania folia bąbelkowa – potrzebne będą do wypełnienia wolnych miejsc w pudełkach, by książki się w nich nie przesuwały.
- Taśma klejąca – przydatna będzie do zaklejenia kartonów i zabezpieczenia ich przed otwarciem lub zniszczeniem.
Jak pakować książki krok po kroku?
- Pakowanie książek warto poprzedzić ich czyszczeniem. To doskonała okazja, by wyczyścić książki zakurzone. Odkurzanie przed przeprowadzką sprawi, że układanie książek w nowym lokum będzie szybsze i przyjemniejsze.
- Książki należy pakować wyłącznie do czystych pudełek, w przeciwnym razie książki mogą się zabrudzić podczas transportu. Pudełka oczywiście powinny być również suche – te zawilgocone są znacznie mniej wytrzymałe. Dno czystego pudełka wyłóż papierem do pakowania lub chusteczkami, by zabezpieczyć okładki książek oraz ich grzbiety przed porysowaniem się.
- Jak pakować książki, by były bezpieczne w kartonie? Pakowanie książek do pudełka rozpocznij od największych egzemplarzy – te mniejsze i lżejsze powinny znaleźć się wyżej. Każdy egzemplarz pakuj ostrożnie, uważając, by nie zniszczyć grzbietów.
- Pakuj książki do kartonu tak, by równomiernie rozłożyć ciężar w kartonie, jednocześnie nie przesadzaj z ilością książek w pudełku, ponieważ karton nie może być przeładowany – pamiętaj o możliwości zniszczenia pudełka i kręgosłupie osoby, która karton będzie przenosić.
- Wolne miejsca w pudełku wypełnij gazetami, papierem, miękkimi materiałami lub folią bąbelkową, by zabezpieczyć książki przed niekontrolowanym przesuwaniem się we wnętrzu pudełka i zamortyzować ewentualne wstrząsy. Przesuwające się książki mogą ocierać się o siebie, co grozi ich uszkodzeniami. Najlepsza będzie tu oczywiście folia bąbelkowa, która zmniejszy do minimum ryzyko uszkodzenia grzbietów i okładek książek oraz zagięcia ich stron.
- Karton zamknij i dokładnie uszczelnij go taśmą klejącą. Warto owinąć pudełko z książkami taśmą klejącą dookoła, co dodatkowo zabezpieczy je przed zniszczeniem.
- Oznacz spakowane pudełko.
Pakowanie książek – czego NIE robić?
Jedna, standardowej wielkości książka nie jest przesadnie ciężka, ale pamiętajmy, że już dziesięć czy dwadzieścia książek może już sporo ważyć. Jak spakować książki do przeprowadzki? Z umiarem. Podczas pakowania książek należy koniecznie uwzględnić ostateczny ciężar paczki – duże pudło co prawda pomieści sporo naszych drukowanych skarbów, jednak ich późniejsze przeniesienie nie będzie najłatwiejsze. Zbyt duży ciężar kartonu z książkami to nie tylko problem z jego przeniesieniem, ale również poważne niebezpieczeństwo, że karton się uszkodzi, a książki z niego wypadną, co może prowadzić do ich uszkodzenia lub nawet zgubienia.
Przeprowadzka z książkami – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Wiedza, jak pakować książki to jeszcze nie koniec, ponieważ nie tylko prawidłowe pakowanie książek do przeprowadzki jest ważne, ale również ich umiejętny przewóz. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, która prawidłowo ulokuje w samochodzie pudełka z książkami i zadba o to, by ładunki nie przemieszczały się w samochodzie przeprowadzkowym i nie niszczyły się podczas transportu.