Planując przeprowadzkę często stajemy przed dylematem – jaką firmę przewozową wybrać? Niejednokrotnie podejmując decyzję kierujemy się niewłaściwymi kryteriami. Na ogół za najważniejsze stawiamy sobie cenę. Warto jednak pamiętać, że tak jak najdroższe nie znaczy najlepsze, tak samo najtańsze nie musi znaczyć profesjonalne. Przesadne oszczędzanie na wyborze firmy transportowej może skończyć się tym, że przewożone przedmioty zostaną uszkodzone w trakcie transportu czy nawet zaginą! Czy to jednak oznacza, że na przeprowadzce nie da się oszczędzić? Oczywiście, że nie! Nasze mienie powierzajmy profesjonalistom, ale do przygotowań do przeprowadzki podejdźmy z głową.
Oferty przeprowadzek
Wybierając firmę spytajmy się, co dokładnie oferuje. Może się zdarzyć, że będziemy wahać się pomiędzy dwoma firmami o rozsądnych, podobnych stawkach. Musimy wówczas dokładnie przeanalizować ofertę, może bowiem okazać się, że jedna z firm wlicza w cenę pakowanie i wniesienie towaru do domu, a druga oferuje wyłącznie transport mebli i kartonów. Dowiedzmy się za co płacimy – jeszcze zanim zapłacimy.
Materiały do pakowania
Kolejnym istotnym elementem jest pakowanie rzeczy. Zwykle do przeprowadzki szykujemy się dużo wcześniej. Warto więc już wtedy pomyśleć o tym, w co się zapakujemy. Zbieranie dobrych jakościowo kartonów czy starych gazet zmniejszy, a może nawet zniweluje koszty, które musielibyśmy ponieść szukając na ostatnią chwilę materiałów do pakowania. Jeśli mamy dużo delikatnych, w szczególności szklanych przedmiotów, już kilka miesięcy wcześniej przygotujmy się do ich transportu. Warto na przykład zbierać folie bąbelkową z kopert, jeśli otrzymujemy wiele przesyłek. Nie będziemy musieli dzięki temu kupować specjalnych materiałów.
Lista pakowania
Pamiętajmy też, by nie pakować wszystkiego! Przeprowadzka jest doskonałą okazją do zrobienia porządków: w szafie, piwnicy, na strychu. O tym jak zrobić porządki przy okazji przeprowadzki opowiadaliśmy w artykule „Lista pakowania…”. Przede wszystkim należy bez wyrzutów sumienia pozbyć się ubrań, których już nigdy nie założymy, zepsutych urządzeń, których nie naprawimy i dziwnych drobiazgów, które kolekcjonowaliśmy bez najmniejszego powodu. Mając mniej rzeczy, mamy mniej pakunków, a co za tym idzie – koszt przeprowadzki maleje. Nie da się jednak opisać największego zysku: komfortu psychicznego, który nam towarzyszy przy rozpakowywaniu. Już nie musimy się martwić gdzie upchnąć rzeczy zbędne, zyskujemy tym samym przestrzeń na nowe drobiazgi.
Przeprowadzka nie musi kosztować nas ani wielu nerwów, ani wielu pieniędzy. O ile to pierwsze zależy od naszego usposobienia i tego na jakich ludzi trafimy, o tyle o niski koszt możemy zawalczyć sami. Wystarczy odrobina samozaparcia i plan działania. Powodzenia!