Przeprowadzka zawsze stanowi tak ważne wydarzenie w naszym życiu, że często skupiamy się wyłącznie na jej bardzo technicznych aspektach – znalezieniu firmy, która ją przeprowadzi, spakowaniu rzeczy, ale i oczywiście zakupie / wynajmie nowego lokum dla siebie i naszych bliskich. Niestety, w całym tym skomplikowanym procesie często zapominamy o formalnościach i sprawach, wiele z których trzeba, a wiele z których można (i powinno się) załatwić tuż po jej dokonaniu. Rzeczywistość jest ponura i, niestety, spraw do załatwienia po przeprowadzeniu się może być dość dużo. W tym krótkim wpisie skupimy się na tych najważniejszych.
Sprawy mające związek ze starym lokum
Rzeczą absolutnie podstawową przy zmianie miejsca zamieszkania, konieczną do wykonania bezpośrednio po przeprowadzce jest wypowiedzenie wszelakich umów, które mogłyby być powiązane z naszym starym adresem, a których nie da się przenieść na nowy. Chodzi tutaj przede wszystkim o wszystkie te umowy, które są związane z dostawcami mediów. Najlepszym rozwiązaniem tutaj byłoby przepisanie umów na osobę, która wprowadzi się do naszego starego miejsca zamieszkania. Nie zawsze jednak poznamy nowego jego właściciela, a mieszkanie może stać puste przez jakiś czas. Aby więc uniknąć dodatkowych opłat, zdecydujmy się więc na wypowiedzenie umowy.
Warto wiedzieć: niektóre firmy, w szczególności te dostarczające Internet, dają możliwość zmodyfikowania umowy i kontynuacji świadczenia przez siebie usług pod nowym adresem. Zazwyczaj wiąże się to z niewielką opłatą manipulacyjną.
Jeżeli jesteśmy zameldowani w starym miejscu zamieszkania, powinniśmy się stamtąd wymeldować – pozwoli nam to pozbyć się kosztów utrzymania go, a jednocześnie odblokuje nam możliwość zameldowania się w nowym mieszkaniu czy domu. Całości możemy dokonać zarówno osobiście, w urzędzie gminy odpowiadającym miejscu zamieszkania, albo też w pełni elektronicznie.
Ważne jest również powiadomienie banków i ubezpieczycieli o tym, że nie mogą się z nami kontaktować pod wcześniej przez nas podanym adresem. Jako że są to instytucje bardzo istotne z naszej perspektywy, nie zapomnijmy tego zrobić i nie odkładajmy tego w czasie.
Sprawy powiązane z naszym nowym domem czy mieszkaniem
Przeprowadzając się w nowe miejsce zamieszkania, powinniśmy zameldować się w nim – zwłaszcza jeśli zamierzamy zatrzymać się w nim na dłużej. Choć ten obowiązek został zniesiony, wciąż jest to wymagane chociażby wtedy, gdy chcemy prowadzić własną działalność gospodarczą z naszego nowego domu lub mieszkania.
Przeprowadzając się do nowego lokum, z pewnością będziemy chcieli również zmienić wszystkie dokumenty, które tylko zawierają nasz stary adres. Najłatwiej sprawa wygląda w przypadku dowodu osobistego, który możemy wymienić całkowicie bezpłatnie, jeśli tylko posiadamy odpis z księgi wieczystej oraz stary dowód osobisty. Wystarczy wypełnić wniosek, dostarczyć dwie fotografie i uzbroić się w cierpliwość. Nieco gorzej wygląda to w przypadku wymiany prawa jazdy, która jest kosztowna – wydamy na nią około 100 złotych. Również w tym przypadku będziemy musieli dołączyć fotografię (wystarczy jedna), ale też kserokopię obecnego prawa jazdy, dowód zapłaty za wydanie nowego oraz koniecznie dowód na naszego nowego zameldowania. Na nowe prawo jazdy, ale i dowód osobisty musimy poczekać maksymalnie 30 dni roboczych.
Nieco inaczej wygląda wymiana paszportu. Ta wymaga od nas zgłoszenia się do Urzędu Wojewódzkiego (lub jego delegatury) z wnioskiem o zmianę dokumentu, jedną fotografią oraz naszym starym paszportem (może go zastąpić skrócony odpis aktu urodzenia). Wymiana paszportu kosztuje około 150 złotych.
Zmieniając miejsce zamieszkania, musimy niezwłocznie powiadomić o tym urząd skarbowy – mamy na to dokładnie siedem dni od daty zmiany tegoż miejsca. Powinniśmy uważać na to zwłaszcza w przypadku, gdy nasze nowe lokum znajduje się daleko od tego starego – konieczna może się bowiem okazać zmiana urzędu, w którym jesteśmy zarejestrowani (zawsze musi on być tym właściwym do miejsca zamieszkania).
Pamiętajmy też, aby powiadomić urząd miasta lub gminy o naszym nowym meldunku – jest to jednak wymagane wyłącznie wtedy, gdy samodzielnie płaciliśmy podatek od nieruchomości. Jeżeli więc nie posiadaliśmy mieszkania na własność i nie mieszkaliśmy w domu jednorodzinnym, nie musimy podejmować się tego kroku.
Podsumowanie
Przeprowadzka to wyzwanie nie tylko logistyczne, ale też czysto formalne. Żyjemy w państwie, którego każdy aspekt jest zbiurokratyzowany, a taka rzecz, jak zmiana miejsca stałego zamieszkania jest istotna właśnie z jego perspektywy. Dlatego też, aby mieć spokojną głowę, załatwmy wszystko to, co musi zostać załatwione i co kiedyś będzie nam w stanie się przydać (choć niekoniecznie jest wymagane). Jako że w czasie przeprowadzki mamy zwykle bardzo dużo na głowie, ułatwmy sobie chociaż techniczną jej stronę, na przykład inwestując w usługi firmy przeprowadzkowej. Doskonale w tej roli sprawdza się Bagazowka.org, podchodząca do tego wszystkiego w sposób bardzo kompleksowy, profesjonalny i pro-kliencki.