Przeprowadzka to nie tylko przewożenie mebli czy sprzętów AGD/RTV z miejsca na miejsce, jest to także transport mniejszych, bardziej wrażliwych elementów naszego dobytku. Jak zatem zapakować delikatne i małe elementy, by uczynić to w sposób profesjonalny i ekonomiczny?
Pakowanie to sztuka – sztuka, którą warto posiąść, by nie marnować cennego czasu, nerwów oraz kartonów, którymi dysponujemy. Warto już na początku zaznaczyć, że do pakowania należy wykorzystywać materiały dobrej jakości. Odrzućmy zatem wszelkie stare i zużyte kartony, wielokrotnie podklejane taśmą dla zwiększenia wątpliwej wytrzymałości. Jest to moment, w którym warto zainwestować pieniądze w atrybuty z najwyższej półki – nawet jeśli w grę wchodzą produkty stworzone z makulatury. Dobre kartony wykonane są z pięciu warstw tektury o wysokiej gramaturze. Dodatkowo warto się również zaopatrzyć w folię bąbelkową oraz dobrą, wytrzymałą taśmę klejącą, najlepiej dość szeroką, tak by można nią było połączyć duże powierzchnie. Podejmując decyzję o przeprowadzce należy także zacząć gromadzić gazety, które w przyszłości przydać się mogą do pakowania bardzo wrażliwych i kruchych pamiątek, szklanek czy talerzy. Warto zaznaczyć, że niektóre firmy świadczące usługi bagażowe zaopatrują swoich klientów w atrybuty tego rodzaju, zaleca się zatem zapytać, czy przedsiębiorstwo dysponuje takimi produktami oraz czy może nam je udostępnić. Często usługa taka wliczona jest w cenę przeprowadzki.
Zakupione kartony należy dodatkowo poskładać. W tej sytuacji przyda się porządna taśma, o której wspomnieliśmy powyżej. Najważniejsze to pamiętać o zalepieniu dołu kartonu. Czyniąc to wielokrotnie można zyskać pewność, że zapakowane książki bądź inne rzeczy nie wypadną z niego po podniesieniu oraz podczas kolejnych etapów transportu. Mimo, iż zadanie to jest dość czasochłonne to z pewnością konieczne. Dzięki takim zabiegom nie tylko zwiększymy bezpieczeństwo naszego dobytku, ale również ułatwimy sobie późniejszy rozładunek.
Przeprowadzka to moment, który zazwyczaj planujemy z dużym wyprzedzeniem, dlatego mniej potrzebne „bibeloty” warto układać w kartonach wcześniej. Wówczas zaoszczędzimy mnóstwo cennego czasu. Należy jednak pamiętać, iż układanie w kartonach to nie zbieg przypadkowych czynności. Nie warto kupować małej ilości dużych kartonów, wypchane po brzegi ciężkimi rzeczami mogą się zniszczyć. Ponadto zabieg taki nie przyśpieszy przeprowadzki, a może ją nawet spowolnić – przenoszenie dużych i ciężkich pakunków może niepotrzebnie obciążyć pracowników firmy przeprowadzkowej. Pudła nie powinny mieć także wypchniętych ścianek, oznacza to bowiem, że znajduje się w nich zbyt dużo produktów i próba transportu może zakończyć się klęską. Pakowanie to sztuka – sztuka łączenia, myślenia, dedukcji. Łącząc w jednym pakunku rzeczy tej samej kategorii zyskamy możliwość łatwego i szybkiego rozładunku po dotarciu na miejsce docelowe.
Przeprowadzka to jeden z najważniejszych momentów w naszym życiu. Warto zatem zadbać, by kojarzyła nam się z przyjemnymi odczuciami, a nie ze stresem, pośpiechem i bałaganem. Pakowanie dobytku bywa zadaniem trudnym, jednak istnieje wiele praktycznych rad, których urzeczywistnienie gwarantuje sukces. Zanim jednak zaczniemy kupować kartony, taśmy lub inne produkty zapytajmy pracowników firmy, z której usług korzystamy, czy dysponuje niezbędnymi materiałami. Wiele przedsiębiorstw udostępnia materiały pakowe wysokiej jakości za darmo.