I ty możesz przygotować swoje dziecko do przeprowadzki!
Poświęcasz wiele czasu żeby zaplanować idealną kuchnię, salon, przedpokój. Realizacji tych pomysłów należy dopilnować, sprawdzić czy fachowcy nie zapomnieli o twoich wytycznych, czy wszystko będzie na swoim miejscu na czas. Tyle jest rzeczy o których trzeba pamiętać zanim przeprowadzka dojdzie do skutku! Czy aby na pewno w tym zamieszaniu nie zapominasz, że czas remontu, przygotowań nowego domu i przeprowadzki jest również ogromną zmianą dla twojej pociechy? Przygotuj dziecko na zmiany! W artykule postaramy się przedstawić pokrótce emocje, towarzyszące maluchowi w związku z przeprowadzką oraz pomysły dla ciebie, jak ułatwić dziecku ten stan przejścia.
Ciężkie emocje sprawiają, że lepiej przygotować dziecko na przeprowadzkę
– Dom to nie są wyłącznie cztery ściany i kilka mebli. Jest to miejsce, do którego na co dzień wracamy i, w którym czujemy się bezpiecznie. Poczucie bezpieczeństwa twojego dziecka może zostać mocno zachwiane, kiedy wszystko do czego przywykł od urodzenia nagle się zmieni i zaczną otaczać go nowe zapachy, kolory, twarze…
– Jeżeli wyprowadzacie się gdzieś daleko, dziecko może zostać oddzielone od swoich dotychczasowych znajomych i lubianych przez siebie miejsc. Może to wywołać poczucie tęsknoty i zagubienia. Wówczas zdarza się że dziecko częściej budzi się w nocy, potrzebuje więcej bliskości i twojej troski. Dotychczas samodzielne może potrzebować pomocy z ubieraniem czy w karmieniu. Nie zdziw się, dzieci czasem w ten sposób czasem kompensują sobie wymagane od nich pokłady dojrzałości w innych kwestiach. Taką na pewno jest przeprowadzka.
– Czasem dzieci odczuwają żal i złość na rodziców, za to że ich życie tak drastycznie uległo zmianie. Jest to zrozumiałe i niestety, można się tego spodziewać. Starajmy się podchodzić z łagodnością do tak ciężkich emocji.
W jaki sposób ułatwić dzieciom proces przeprowadzki?
- Dużo rozmawiajcie. Pamiętaj, że nawet jeśli dziecko jeszcze nie mówi, nie jesteśmy w stanie precyzyjnie wyodrębnić momentu w którym już nas rozumie. Należy opowiadać mu jak najwięcej o przeprowadzce, tak definitywna zmiana zbagatelizowana może negatywnie zaprocentować w przyszłości. Pamiętaj również, że dzieci wyczuwają nastroje rodziców. Proces przeprowadzki sprawia, że jesteśmy bardziej nerwowi i niecierpliwi, tłumacząc dzieciom swoje emocje również i my świadomiej je przeżywamy.
- Pozwól dziecku zaplanować swoją nową przestrzeń. Jeśli dziecko jest już dość duże, na pewno będzie miało dużo pomysłów na swój przyszły pokój czy kącik do zabaw. Jeśli tylko jest to wykonalne, zabierz dziecko do nowego domu, zaprezentuj swoje pomysły na przestrzeń i posłuchaj co ci powie. Możesz być zaskoczona!
- Postaraj się, żeby nowe miejsce zamieszkania było dla dziecka atrakcyjne. Może można zaplanować w nim miejsce na nową aktywność, na przykład grę na instrumencie czy zbudować w ogródku piaskownicę? Zadbaj z drugiej strony, żeby nowe miejsce miało coś w sobie ze starego. Nie wyrzucaj zabawek dziecka, niech jego ukochane pluszaki stoją i czekają aż się wprowadzi.
- Zawczasu rozeznaj okoliczne żłobki, przedszkola i szkoły. Pamiętaj, że to w tych miejscach dziecko będzie spędzać większość czasu, to z dziećmi z tych miejsc twoja pociecha będzie się przyjaźnić, tam będzie zdobywać ważne doświadczenia. Warto poczytać o placówkach, wybrać się na miejsce i je obejrzeć, najlepiej razem z potomkiem. Niech ma swój udział w wyborze.
- Zaplanuj przeprowadzkę. Ważne jest żebyś ułożyła sobie w głowie, jak chcesz żeby ten dzień wyglądał. Uwzględnij w planach również pożegnanie ze starym domem. Być może możecie zrobić sobie zawczasu trochę zdjęć, które na zawsze wspierać będą waszą pamięć? A może mała celebracja z bezalkoholowym szampanem albo sztucznymi ogniami? To wasze życie, przełomowy dla rodziny moment, nie pozwól żeby odszedł niezauważony.
- Zbieraj siły na długi dystans. Po przeprowadzce do nowego miejsca przygotuj się, że to jeszcze nie oznacza, że to koniec nerwów i można już odsapnąć. Skup się na dziecku. Wykaż się cierpliwością, jeśli będzie miało gorszy humor i to przez dłuższy czas! Wszystko minie, ale nie można tego procesu pospieszyć. Ważne jest, żebyś swoim zachowaniem dała dziecku przestrzeń na przeżywanie emocji związanych z ogromną zmianą.
- Zadbaj o siebie! Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko. Znajdź w tym przeprowadzkowym szaleństwie czas na dłuższą kąpiel czy wyjście z koleżanką. Masz prawo i poniekąd obowiązek nieco odreagować, żeby później móc pozostać otwartą i gotową na spełnianie potrzeb dziecka.
A co jeśli przeprowadzasz się do innego miasta?
Jeśli macie zamiar przeprowadzić się do innego miasta warto dodatkowo uwzględnić potrzebę pożegnania się dziecka ze znajomymi. Serię takich spotkań powinno się zaplanować odpowiednio wcześniej, żeby można było kilkukrotnie odwiedzić wszystkich znajomych. Być może odległość pozwoli wam czasem przyjeżdżać z powrotem do rodzimego miasta? Możecie już zacząć to planować.
Podsumowanie
Przeprowadzka to trudny czas dla całej rodziny, dla dziecka w szczególności. Wiedząc, czego się spodziewać możesz się przygotować na ciężkie emocje dziecka oraz na wyzwania związane z przeniesieniem jego życia w nowe miejsce. Pamiętaj, że poza dobrym przemyśleniem przeprowadzki, niekończącymi się rozmowami z dzieckiem, wspólnym planowaniem przestrzeni i wszystkimi innymi czynnościami, które czasem wymagają od ciebie cierpliwości anioła, warto żebyś zadbała o siebie.